Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do osób, które są zainteresowane zrozumieniem mechanizmów związanych z podejmowaniem prawidłowych decyzji w zakresie rozpoczynania lub zaniechania inwestycji w przedsiębiorstwie. Jest to wiedza przydatna dla pracowników z wszystkich działów przedsiębiorstw, które dysponują budżetami inwestycyjnymi i osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie analizy finansowej projektów inwestycyjnych, zarówno rozwojowych, jak również tych o charakterze modernizacyjno – odtworzeniowym. Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z różnymi zagadnieniami związanymi z oceną opłacalności inwestycji: wadami i zaletami poszczególnych metod, specyfiką kalkulowania przepływów pieniężnych i oczekiwanej stopy zwrotu. Poruszane będą również tematy związane z analizą wykonalności i ryzyka.
Szkolenie będzie prowadzone w formie warsztatów komputerowych, wszystkie zadania rozwiązane zostaną z wykorzystaniem MS Excel. Do udziału w szkoleniu wystarczy podstawowa znajomość pracy w arkuszu kalkulacyjnym Excel.
Informacje dodatkowe:
Uczestnicy powinni dysponować własnym laptopem z zainstalowanym MS Excel. Preferowana wersja 2010 i nowsze.
Wymagana podstawowa znajomość obsługi arkusza.
PROGRAM - I i II DZIEŃ SZKOLENIA
1. Wprowadzenie. Istota oceny projektów inwestycyjnyc
2. Wstępna analiza opłacalności inwestycji z wykorzystaniem progu rentowności
3. Metody oceny efektywności projektów inwestycyjnych
4. Tworzenie budżetów cząstkowych projektu
5. sSzacowanie przepływów pieniężnych na potrzeby oceny opłacalności finansowej
6. Kalkulacja kosztu kapitału
7. Analiza ryzyka
8. Kompleksowy przykład oceny opłacalności, wykonalności i ryzyka przedsięwzięcia
9. Podsumowanie i zakończenie szkolenia
W trakcie ćwiczeń uczestnicy będą mogli zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z oceną opłacalności inwestycji. Na przykładach liczbowych pokazane zostanie, co to są: NPV, IRR i okres zwrotu oraz jak te miary prawidłowo interpretować, ale też m.in.: jak budżety przychodów, kosztów, kapitału obrotowego, nakładów inwestycyjnych i źródeł finansowania prawidłowo połączyć w prognozę przepływów pieniężnych a następnie jaką stopę procentową dobrać do ich dyskontowania.
Przykładowe zagadnienia, o których będzie można również porozmawiać w trakcie zajęć to:
- Jakie są wady i zalety różnych metod oceny opłacalności inwestycji?
- Jak prawidłowo wyznaczać przepływy pieniężne i koszt kapitału?
- Która miara jest ważniejsza: NPV czy IRR?
- Czy ujemne NPV zawsze oznacza, że inwestycja nie powinna być realizowana?
- Co zrobić, gdy w kolejnych latach realizacji inwestycji pojawiają się kolejne ujemne przepływy pieniężne (np. nakłady odtworzeniowe)?
- Czy do oceny opłacalności inwestycji powinien być wykorzystany WACC projektu, czy firmowy?
- Jak w kalkulacjach uwzględniać nakłady, które zostały poniesione przed rozpoczęciem inwestycji?
PROWADZĄCY:
dr BARTŁOMIEJ CEGŁOWSKI - doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Finansów Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, wiceprezes i dyrektor ekonomiczny spółki konsultingowej. Specjalista z zakresu analizy finansowej, planowania i oceny projektów inwestycyjnych oraz zarządzania wartością. Prowadzi zajęcia na studiach magisterskich, podyplomowych i typu MBA oraz na kursach dla dyrektorów finansowych, analityków finansowych i kandydatów na członków rad nadzorczych. Współautor książek "Controlling w zarządzaniu małym i średnim przedsiębiorstwem" (IPiS, Warszawa 2000) „Skuteczny biznes plan”
(IPiS, Warszawa 2002) oraz „Pozyskiwanie kapitału. Podstawowe formy i możliwości zdobycia kapitału” (Helion, Gliwice 2005), "Finanse z arkuszem kalkulacyjnym" (PWN, Warszawa 2011). Autor licznych biznesplanów, wycen przedsiębiorstw i projektów doradczych, w dorobku posiada wiele publikacji z zakresu finansów, w tym między innymi z analizy finansowej i planowania finansowego. Publikował między innymi w periodykach: Controlling – wiedza i narzędzia praktyczne, Doradca Dyrektora Finansowego oraz Analiza finansowa i kontrola w praktyce.
RABAT 5% przy zgłoszeniu 2 lub więcej osób
W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat szkoleń prosimy o kontakt pod numerem telefonu (22) 244 25 42 lub adresem e-mail: office@businesshouse.pl
|
|